Przygotowanie do badań
Jednym z warunków prawidłowego wykonania badania diagnostycznego jest odpowiednie przygotowanie pacjenta np.:
- Pobieranie krwi: krew należy pobrać na czczo tzn. co najmniej 12 godzin po ostatnim posiłku pacjenta.
- Badania RTG: w przypadku większości badań radiologicznych pacjenci powinni być na czczo.
Badania kontrastowe:
- Urografia: do badania pacjent powinien zgłosić się na czczo (co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku) i być po wypróżnieniu (najlepiej po wykonanej lewatywie lub po podaniu środków przeczyszczających).
- Badanie żołądka i dwunastnicy: wykonywane jest na czczo (do 6 godzin od ostatniego posiłku pacjenta). Zabrania się palenia papierosów przed badaniem.
- Badanie jelita grubego: 2 dni przed wykonaniem badania należy spożywać posiłki lekkostrawne, niesłodzone i w niewielkiej ilości. Dzień przed badaniem należy spożyć wyłącznie lekkostrawne śniadanie.
Badania USG:
- USG jamy brzusznej: pacjent musi być na czczo – w dniu badania nie może jeść, pić i palić do momentu wykonania badania (wyjątek stanowią pacjenci przyjmujący leki doustne, które należy zażyć, popijając niewielką ilością płynu).
- USG układu moczowego: do wykonania badania pacjent powinien się zgłosić z pełnym pęcherzem moczowym, tj. odczuwając parcie na pęcherz moczowy. W tym celu należy wypić od 1l do 1,5l płynu.
- Pozostałe badania USG – piersi, jąder, tarczycy – nie wymagają wcześniejszego przygotowania.
Badania endoskopowe:
- W dniu badania gastroskopowego pacjenci powinni być na czczo tzn. nie powinni jeść, pić ani palić papierosów.
- Przygotowanie do badania kolonoskopowego (załącznik)
Badania wysiłkowe:
- EKG spoczynkowe, Holter EKG, Holter Ciśnieniowy, Echo Serca nie wymagają specjalnego przygotowania pacjenta.
- EKG wysiłkowe: pacjent zgłasza się na badanie po śniadaniu, po zażyciu zaleconych przez lekarza leków z wynikiem Echa serca.
Należy pamiętać, aby przed każdym badaniem ustalić z personelem medycznym warunki jakie powinien spełnić pacjent w celu prawidłowego wykonania testu.