Szkoła rodzenia
Szkoła Rodzenia to niezwykle ważny element przygotowań do porodu i rodzicielstwa. Ma za zadanie wsparcie przyszłych rodziców podczas oczekiwania na dziecko oraz oswojenie z zupełnie nową rolą życiową i obowiązkami, gdy przyjdzie już ono na świat.
Szkoła rodzenia w Ostródzie funkcjonuje przy oddziale położniczym. Siedziba szkoły mieści się w przychodni na ul. Kościuszki 2 na II piętrze w pokoju numer 203. Zajęcia prowadzone są dwa razy w tygodniu, najczęściej we wtorki i czwartki (możliwość zmiany po uzgodnieniu z grupą) w godzinach popołudniowych (16.00-18.00). Jest możliwość zmiany godzin i dnia zajęć po uzgodnieniu z grupą. W jednym cyklu odbywa się osiem spotkań każde trwa około dwie godziny.
Zajęcia są bezpłatne, prowadzą je położne oddziału położniczego i noworodkowego. Zapisy odbywają się pod numerem telefonu +48 89 646 06 42 w godzinach 7.00-14.30. Na spotkaniach przyszła mama wraz z osobą towarzyszącą przygotowuje się do rozwiązania, zdobywa wiedzę na temat fizjologii porodu oraz opieki nad dzieckiem w pierwszych tygodniach po urodzenia dziecka.
Podczas zajęć teoretycznych rozmawiamy o porodzie, połogu i stanach emocjonalnych z tym związanych, a także o potrzebach noworodka (pielęgnacja, kąpiel, przewijanie, karmienie naturalne). Poza tym uczymy jak oddychać w poszczególnych etapach porodu, zapoznajemy z pozycjami wertykalnymi. Pracujemy w małych grupach, w których można swobodnie rozmawiać, dyskutować, pytać i dzielić się swoimi spostrzeżeniami czy wątpliwościami.
Najlepszym momentem na rozpoczęcie szkoły rodzenia jest czas około 28-30 tygodnia ciąży. Zapraszamy przyszłych rodziców do skorzystania z fachowej pomocy naszych położnych, które pomogą pokonać różnego rodzaju obawy i trudności związane z oczekiwaniem na dziecko.
Nasza lista zagadnień będzie długa (bo to przecież temat rzeka) i otwarta. Zapraszamy wszystkich chętnych do przesyłania swoich pytań na adres mailowy: szpitalostroda.red@gmail.com. Nasze położne odpowiedzą na Państwa pytania.
Zapraszamy również do działu Oddział ginekologiczno-położniczy.
Porady Szkoły Rodzenia:
- Co się dzieje w każdym trymestrze ciąży.
https://szpital-ostroda.pl/poradnik-internetowej-szkoly-rodzenia:-1-przebieg-ciazy - Dieta i aktywność fizyczna w ciąży.
a) Dieta: https://szpital-ostroda.pl/poradnik-internetowej-szkoly-rodzenia:-2-dieta-w-ciazy
b) Aktywność fizyczna: https://szpital-ostroda.pl/poradnik-internetowej-szkoly-rodzenia:-2b-aktywnosc-fizyczna-w-ciazy - Częste dolegliwości w ciąży – jak je łagodzić.
https://szpital-ostroda.pl/3-czeste-dolegliwosci-w-ciazy-jak-je-lagodzic - Lampka wina w ciąży? A w czasie karmienia piersią? Papierosy?
https://szpital-ostroda.pl/intrnetowa-szkola-rodzenia:-4-lampka-wina-w-ciazy-a-w-czasie-karmienia-piersia-papierosy - Jak działa szkoła rodzenia w Ostródzie.
https://szpital-ostroda.pl/iszr:-5-jak-dziala-szkola-rodzenia-w-ostrodzie - Brafitting – jak ważne jest odpowiednie dobranie biustonosza w czasie ciąży i karmienia piersią.
https://szpital-ostroda.pl/iszr:-6-brafitting-jak-wazne-jest-odpowiednie-dobranie-biustonosza-w-czasie-ciazy-i-karmienia-piersia - Planowanie porodu?
https://szpital-ostroda.pl/iszr7:-planowanie-porodu - Co i kiedy spakować do szpitala? Czego nie pakować?
https://szpital-ostroda.pl/iszr8:-co-i-kiedy-spakowac-do-szpitala - Poród rodzinny.
https://szpital-ostroda.pl/iszr:-8-porod-rodzinny - Znieczulenie naturalne a farmakologiczne.
https://szpital-ostroda.pl/iszr:-10-znieczulenie-naturalne-a-farmakologiczne - Cesarskie cięcie a poród naturalny.
https://szpital-ostroda.pl/iszr:-11-cesarskie-ciecie-a-porod-naturalny - Trudne porody.
https://szpital-ostroda.pl/iszr-12-trudne-porody - Cztery okres porodu naturalnego.
https://szpital-ostroda.pl/iszr-13 - Pozycje do rodzenia.
https://szpital-ostroda.pl/iszr:-14-pozycje-do-rodzenia - Indukcja porodu.
- Hormony biorące udział w porodzie.
- Rodzinna atmosfera w czasie porodu na naszym oddziale.
- Jak ważne jest karmienie piersią?
- Połóg (czym jest, co się dzieje, jak można sobie pomóc itp.).
- Pielęgnacja rany pooperacyjnej po nacięciu krocza.
- Pielęgnacja rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim.
- Pielęgnacja noworodka, kikuta pępowinowego itd.
- Stany przejściowe noworodka.
- Porady laktacyjne – kto, gdzie, kiedy.
- Karmienie piersią – porady, zasady.
- Prawidłowa dieta w czasie karmienia piersią.
- Czym jest i czy w ogóle jest instynkt macierzyński.
- Czym jest baby blues, a czym depresja poporodowa.
- Jak ważna jest rola ojca i partnera – w czasie ciąży, w połogu, w opiece nad dzieckiem.
- Kangurowanie, chustowanie. Chusta a nosidełko.
- Wizyta domowa pielęgniarki rodzinnej po porodzie.