Temat: Lampka wina w ciąży? A w czasie karmienia piersią? Papierosy?

Czym może grozić picie alkoholu oraz palenie papierosów w ciąży, czym jest FASD oraz FAS i czy lampka wina szkodzi podczas karmienia piersią? Udostępniamy kolejną poradę Internetowej Szkoły Rodzenia, podzielcie się z innymi.

Nie ma bezpiecznej dla dziecka ilości alkoholu wypijanego przez matkę w czasie ciąży. Usuwanie alkoholu z krwi dziecka trwa kilka razy dłużej niż u matki, dlatego nie powinnaś wypijać nawet symbolicznej lampki wina. Jak wskazują badania, spożywanie alkoholu przez kobietę ciężarną ma negatywny wpływ na rozwój dziecka, zwiększa ryzyko wystąpienia wad ośrodkowego układu nerwowego, serca i kończyn oraz upośledzenia umysłowego, powoduje wystąpienie FASD oraz FAS.

Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym, mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.

FASD charakteryzują:

• uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego,
  • zaburzenia zachowania,
  • niedorozwój umysłowy,
  • nadpobudliwość psychoruchowa,
  • wady rozwojowe (m.in.: serca i stawów).

Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z:

• uczeniem się,
  • koncentracją uwagi,
  • pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów,
  • koordynacją ruchową,
  • zaburzeniami mowy,
  • relacjami z ludźmi,
  • przestrzeganiem norm społecznych.

Deficyty związane ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) mają  wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości.

Najcięższą formę uszkodzeń wywołanych prenatalną ekspozycją na alkohol stanowi Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS), w którym, oprócz uszkodzeń ośrodkowego układy nerwowego, jak opisane powyżej, wstępują również:

• prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu (masa + długość ciała),
  • dysmorfie twarzy (charakterystyczne cechy budowy twarzy: wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej, brak górnej czerwieni wargowej).

Ponadto, do często występujących cech fizykalnych należą:

• małogłowie (mikrocefalia),
  • spłaszczona środkowa część twarzy,
  • krótki, zadarty nos,
  • mała żuchwa,
  • niesymetrycznie osadzone uszy,
  • zmarszczka nakątna (w kąciku oka).

Powyższe cechy nie zawsze muszą świadczyć o uszkodzeniach wywołanych ekspozycją płodu na działanie alkoholu. Oceny tego, czy występowanie danej cechy jest związane z płodową ekspozycją na alkohol, może dokonać tylko lekarz.

Pamiętaj, że zaburzeniom związanym z FASD można w 100% zapobiec poprzez abstynencję w ciąży! (http://www.ciazabezalkoholu.pl)

Karmienie piersią a alkohol. Choć nie istnieje ustalona bezpieczna dawka alkoholu w czasie karmienia piersią (zbadanie tego jest niemożliwe), a poziom alkoholu w mleku jest dokładnie taki sam, jak we krwi, to przy zachowaniu określonych warunków, alkohol nie będzie stanowić niebezpieczeństwa. Dziecko nie jest już z nami połączone 24 h/ dobę. U kobiety o przeciętnych gabarytach zawartość alkoholu w mleku po wypiciu jednego standardowego drinka będzie największa po 30-90 minutach i zniknie po około dwóch godzinach, po wypiciu lampki wina po około 2-3 godzinach zdąży się na tyle zmetabolizować alkohol, że nie zaszkodzimy dziecku. Więcej, nie ma potrzeby ściągania i wylewania mleka, ponieważ alkohol przenika w obie strony i gdy nie ma go u matki, to w mleku także. Dlatego jeżeli wiemy, że dziecko ma dłuższe przerwy w karmieniu, na przykład wieczorem zasypia i śpi około 5-6 godzin, to wypicie w tym czasie lampki wina nie będzie szkodliwe.

Palenie papierosów. Powszechnie jest znany fakt, że palenie papierosów obniża płodność u kobiet i mężczyzn. Jeżeli dotychczas paliłaś, powinnaś uświadomić sobie, że jak najwcześniejsze zaprzestanie palenia uchroni Ciebie i Twoje dziecko przed groźnymi truciznami. Dym tytoniowy zwiera duże ilości tlenku węgla, cyjanków i nikotyny. Dowiedziono, że palenie tytoniu – szczególnie w I trymestrze – może być przyczyną wielu groźnych powikłań, takich jak: nieprawidłowe usadowienie łożyska, jego przedwczesne odklejanie się, krwawienie z dróg rodnych, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, poród przedwczesny. Uważa się, że palenie papierosów wpływa niekorzystnie na rozwój wewnątrzmaciczny dziecka. Najczęstszym tego objawem jest jego niska masa urodzeniowa, która może być przyczyną szeregu powikłań, a nawet śmierci. U dzieci matek palących częściej występują zaburzenia oddychania po porodzie. Udowodniono także, że zespół nagłej śmierci noworodka, tzw. śmierć łóżeczkowa, częściej dotyczy dzieci, których matki palą papierosy. Również częściej występują u nich zahamowania rozwoju intelektualnego i fizycznego oraz trudności adaptacyjne. Zaobserwowano, że im więcej ciężarna wypala papierosów, tym większe ryzyko wystąpienia powikłań. Wiadomość, że jesteś w ciąży warto potraktować jako powód do zerwania z nałogiem.

A więcej porad i wszystkie informacje dotyczące cyklu dostępne są tu: https://szpital-ostroda.pl/strefa-pacjenta/szkola-rodzenia/