12 października obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. Jego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat chorób reumatycznych. W naszym kraju co piąty Polak cierpi na schorzenia o podłożu reumatycznym, z kolei na całym świecie choroby reumatyczne dotykają ponad 100 mln ludzi!
Celem Światowego Dnia Reumatyzmu jest propagowanie wiedzy na temat chorób reumatycznych i podnoszenie świadomości na temat ich skutków. Wczesne wykrycie choroby i poddanie się właściwej terapii spowalnia rozwój choroby, łagodzi jej objawy i daje pacjentowi większe szanse na sprawne funkcjonowanie. Jak pisze portal www.rynekzdrowia.pl:
"Choroby reumatyczne to ponad 200 jednostek chorobowych dotykających ludzi w każdym wieku niezależnie od płci. Najczęściej występujące zapalne schorzenie reumatyczne, jakim jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), dotyka 0,6-1 proc. populacji, głównie kobiety (75 proc. chorych). Choroba zazwyczaj atakuje osoby w wieku 30 – 50 lat, w okresie pełnej aktywności zawodowej i rodzinnej.
Choroby zapalne stawów w szybkim tempie prowadzą do kalectwa. W RZS od 32 proc. do 50 proc. chorych zaprzestanie pracę w przeciągu 10 lat o wystąpienia pierwszych objawów choroby.
Kluczowe znaczenie dla leczenia i dalszych perspektyw pacjenta ma wczesne zdiagnozowanie choroby. W przypadku chorób zapalnych stawów tzw. okno terapeutyczne, czyli okres, w którym rozpoczęcie leczenia gwarantuje najlepsze rezultaty, trwa zaledwie 12 tygodni od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Jak pokazują wyniki badań naukowych w Polsce reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) diagnozuje się przeciętnie w 35 tygodniu, czyli bardzo późno.
Następstwem chorób reumatycznych, a w szczególności tych o podłożu zapalnym, jest niepełnosprawność, a w dalszej perspektywie utrata samodzielności. Szacuje się, że w UE koszty społeczne związane z występowaniem schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego wynoszą od 0,5 do 2,0 proc. PKB".
Zachęcamy do profilaktyki i zapraszamy na ogólnoświatową stronę wydarzenia: http://www.worldarthritisday.org/