Poradnia Urologiczna
Kierownik: lek. Marek Zawadzki
Poradnia znajduję się w budynku szpitala, ul. Jagiełły 1 w Ostródzie.
Przed wizytą w Poradni obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
- Rejestracja osobista czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.30.
- Rejestracja telefoniczna pod numer telefonu: +48 89 544 45 45 wew. 9 w godzinach od 10.00 do 14.00.
Dokumenty wymagane przy rejestracji:
- skierowanie do poradni urologicznej od lekarza rodzinnego lub specjalisty,
- dokument z numerem PESEL.
1. Laserowe leczenie rozrostu prostaty HoLEP
Enukleacja (wyłuszczenie) rozrostu prostaty jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym, dzięki wykorzystaniu energii lasera holmowego (HoLEP) Wybór rodzaju lasera zależy od indywidualnych potrzeb Pacjenta.Wiązkę światła wprowadza się do cewki moczowej za pomocą endoskopu. Laser usuwa jedynie przerośniętą tkankę prostaty, umożliwiając swobodne oddawanie moczu. To jedna z najnowocześniejszych metod w dzisiejszej urologii.
Dla kogo wskazany jest zabieg laserowej enukleacji prostaty?
Laserowa enukleacja prostaty to nowoczesna procedura medyczna stosowana u osób ze zdiagnozowaną przeszkodą podpęcherzową w odpływie moczu, objawiającą się słabym strumieniem moczu, częstomoczem, naglącymi parciami, zaleganiem, nocnym wstawanie do toalety. Jest zabiegiem stosowanym również w kamicy pęcherza moczowego, a także w nawrotowych infekcjach układu moczowego, nawrotowym krwiomoczu (po wykluczaniu przyczyny onkologicznych), a także w przeszkodzie podpęcherzowej współistniejącej z rakiem prostaty niskiego ryzyka u pacjentów w aktywnej obserwacji.
2. Laserowe usuwanie kamieni nerkowych metodą RIRS
Usuwanie kamieni nerkowych to często bolesny proces. Mniej bolesną i bezpieczniejszą metodą jest zabieg RIRS. To małoinwazyjny sposób na rozbicie kamieni na mniejsze fragmenty. W procesie wykorzystujemy różne lasery, aby jak najlepiej dopasować energię do rozmiaru kamienia.Skruszone złogi są usuwane przez cewkę moczową za pomocą giętkiego endoskopu. Ich rozmiar jest na tyle mały, że powrót do normalnych aktywności następuje zwykle tego samego lub następnego dnia. Brak blizn, zewnętrznych nacięć oraz szybki powrót ze szpitala to największe zalety tej metody leczenia.
Dla kogo wskazany jest zabieg RIRS?
3. Nefrolitotomia przezskórna – mini PCNL
4. Biopsja fuzyjna prostaty Biopsja fuzyjna to zaawansowana metoda diagnostyczna stosowana w celu precyzyjnego wykrywania raka prostaty. Poprzez połączenie (fuzję) metod obrazowania USG i rezonansu magnetycznego, uzyskuje się wyjątkowo dokładny i czytelny obraz badanych struktur. Obraz ten, pozwala na precyzyjne skierowanie igły w celu pobrania wycinka z obszaru prostaty, w których mogą występować komórki nowotworowe. Obecnie istnieją dwa sposoby na pobranie odcinka: przezkroczowo oraz przezodbytniczo. Biopsja fuzyjna jest zaawansowaną metodą diagnostyczną, szczególnie zalecaną dla mężczyzn z podejrzeniem raka prostaty. Jest to badanie dedykowane Pacjentom, u których standardowe metody diagnostyczne nie przyniosły jednoznacznych rezultatów lub istnieje potrzeba bardziej precyzyjnej oceny zmian w prostacie.