Internetowa Szkoła Rodzenia (https://szpital-ostroda.pl/strefa-pacjenta/szkola-rodzenia/): Pierwszeństwo dla kobiet w ciąży. Udostępniamy materiał filmowy oraz przydatne informacje – prawne, medyczne i ciekawostkowe. Zapraszamy! 🙂
Czy wiecie, że ustępowanie miejsca kobietom w ciąży w komunikacji miejskiej lub pociągu oraz pierwszeństwo w kolejce do lekarza, laboratorium, w sklepie czy aptece wynika z konkretnych przesłanek medycznych i obowiązującego prawa? Już niedługo w naszym szpitalu oraz przychodni pokażą się informacje na ten temat, tymczasem obejrzyjcie koniecznie program z załączonego linku!
http://pytanienasniadanie.tvp.pl/33806222/internauci-o-specjalnym-traktowaniu-kobiet-w-ciazy
Chcecie wiedzieć więcej? W telegraficznym skrócie, z prawnego i medycznego punktu widzenia, wygląda to następująco:
Zgodnie z ustawą Za życiem z 1 stycznia 2017 r. kobiety w ciąży przyjmowane są w przychodniach, laboratoriach i aptekach bez kolejki:
* Art. 47c ust. 1: „1. Kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy do 18 roku życia, posiadający zaświadczenie, o którym mowa w art. 47 ust. 1a, osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach”.
Ciąża to jedyny moment w życiu człowieka, w którym zachodzą tak ogromne i obciążające dla organizmu zmiany:
• Serce kobiety już od 8 tygodnia ciąży pracuje z o 60% większym obciążeniem. Dlatego kobiecie ciężarnej trudniej jest stać w kolejce – w bezruchu mięśnie nie pomagają pracy serca. To grozi zemdleniem, mdłościami, zaburzeniami widzenia.
• Kobieta w ciąży powinna unikać zakażeń. Dlatego dłuższe przebywanie w miejscach typu apteka, przychodnia czy laboratorium – gdzie są inni chorzy – powinno być ograniczone do minimum. Kobieta ciężarna powinna być obsłużona poza kolejnością.
• Nerki kobiety w ciąży filtrują ponad półtora razy więcej krwi, a powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy – dlatego kobiety w ciąży dwukrotnie częściej korzystają z toalety.
• U kobiety w ciąży, ze względu na wzrost obwodu brzucha, mdłości oraz zwiększony przepływ krwi, następują zaburzenia błędnika. Zachwiane jest poczucie równowagi i występuje większa podatność na upadek, który zagraża jej życiu oraz jej nienarodzonego dziecka. Dlatego ustępowanie miejsca kobietom ciężarnym w autobusach czy pociągach nie jest ważne jedynie ze względu na komfort kobiet w ciąży, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwo.
Często przytaczanym kontrargumentem jest "ciąża to nie choroba". Oczywiście to prawada. Ale jest to stan wyjątkowy i wymaga szczególnego traktowania (dlaczego? patrz wyżej :)).
Przypinka #jestem w ciąży?
W wielu krajach przyjęty jest zwyczaj noszenia przez kobiety w ciąży przypinek informujących o ich odmiennym stanie. Dzięki takim znaczkom, np. z napisem "Baby on board" (z ang. "Dziecko w drodze") lub "#I'm pregnant" (z ang. #jestem w ciąży), przypiętym do kurtki czy płóciennej torby, łatwiej jest innym osobom zauważyć kobietę w ciąży. Mogą im ustąpić miejsca w autobusie czy metrze lub przepuścić w kolejce do kasy czy laboratorium. Jest to szczególnie przydatne w czasie, gdy ciąża nie jest jeszcze widoczna. A to właśnie pierwszemu trymestrowi ciąży często towarzyszą uciążliwe dolegliwości. Takie przypinku powoli uposzechniają się także w naszym kraju, a to za sprawą działań warszawskiej ginekolog i blogerki Nicole Sochacki-Wójcickiej, znanej jako Mama Ginekolog. Więcej na jej temat oraz promowanej przez nią akcji znajdziecie na jej blogu: http://mamaginekolog.pl lub na przykład w tym wywiadzie: http://www.edziecko.pl/rodzice/7,79318,21795111,ustepowanie-kobietom-w-ciazy-to-fanaberia-mama-ginekolog-to.html
Miejsca specjalnie oznaczone
Warto również wiedzieć, że w Polsce w wielu środkach komunikacji (autobusach, tramwajach, pociągach) znajdują się odpowiednio oznaczone siedzenia, które są specjalnie przeznaczone dla przyszłych mam. Jeśli jesteś w ciąży, rozejrzyj się za takim miejscem i skorzystaj z niego. Jeśli nie jesteś w ciąży, pamiętaj, że zajmowanie go w przypadku, gdy będzie chciała z niego skorzystać osoba do tego uprawniona (czyli kobieta ciężarna) jest nie tylko niezgodne z zasadami dobrego wychowania, ale również niezgodne z prawem. I przede wszystkim – powoduje, że kobiecie w ciąży oraz jej dziecku może zagrażać niebezpieczeństwo.
Również w niektórych sklepach przy kasach umieszczane są tabliczki informujące o pierwszeństwie dla kobiet w ciąży. Warto z tych udogodnień korzystać. Jeśli nie zauważy Cię kasjer/ka i nie poprosi o przejście na początek kolejki, podejdź sama i poinformuj, że chciałabyś skorzystać z pierwszeństwa dla kobiet w ciąży.
Podsumowując…
1. Jesteś w ciąży? Nie wstydź się skorzystać z prawa do pierwszeństwa. Dzięki temu zyskujesz bezpieczeństwo i lepsze samopoczucie – Twoje i Twojego dziecka.
2. Nie jesteś w ciąży? Ustępuj miejsca każdej kobiecie, u której ciążę zauważysz lub Cię o niej poinformuje. Nie tylko ze względu na obowiązujące prawo, ale przede wszyskim ze względu na empatię oraz znajomość wymienionych powyżej wskazań medycznych. A jeśli zauważysz, że kobieta w ciąży stoi w komunikacji miejskiej lub w kolejce, poinformuj ją o jej prawach, zaoferuj pomoc, poproś o ustąpienie miejsca osobę, która obok Was siedzi czy też jest na początku kolejki. Ciąża to piękny, ale i stresujący czas, warto tych stresów przyszłym mamom oszczędzić. I jeszcze jedno – dobro powraca. 🙂